Oživujeme zapomenuté pedagogické dílo Eduarda Štorcha 89 let stará kniha českého spisovatele a pedagoga nebyla veřejně dostupná. Pro její nadčasové myšlenky jsme ji nyní ve spolupráci s Přírodní školou digitalizovali a vydáváme ji elektronicky jako e-knihu

Eduarda Štorcha známe především jako amatérského archeologa a spisovatele knih pro mládež – Lovců Mamutů, Bronzového pokladu a dalších. Tento muž byl ale především celý život učitelem. Štorch už tehdy kritizoval nešvary českého školství, které nám znějí jako z dnešní doby – nevyhovující prostory, výuka zaměřená na memorování, přetěžování mládeže. Nespokojil se pouze s kritikou… celý článek »

Vyjádření Otevřena a ČSU ke článku magazínu Týden

Praha, 11. dubna – Výrazně se ohrazujeme proti článku vydanému dnes 11. dubna ráno na stránkách magazínu Týden.cz s názvem „Dívka organizuje protesty proti Babišovi, studium jí platí Bakala”. Jak samotný titulek, tak obsah článku naznačují, že za výzvou „Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním” je patrný vliv Zdeňka Bakaly a jeho konfliktu s Andrejem… celý článek »

Středoškoláci a budoucí učitelé: Chceme investice prostředků do vzdělávání, ne mimo něj

PRAHA 9. dubna – Organizátoři petice: „Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním“ požadují, aby 400 milionů odejmutých z rozpočtu ministerstva školství vláda investovala do vzdělávání. To je podle nich již dlouhodobě podfinancované a zasluhuje daleko větší podporu než doposud. Dnešní reakce předsedy vlády Andreje Babiše však nereflektuje popsané výhrady. Premiér pouze zopakoval, že se jedná… celý článek »

Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním Otevřený dopis vládě – odmítáme škrty ve školství

PRAHA 8. dubna – Středoškoláci a studenti učitelských oborů vyjadřují nesouhlas s kroky vlády Andreje Babiše, na jejichž základě má resort ministerstva školství přijít o 400 milionů korun v souvislosti s novými slevami na jízdném pro mládež a seniory. V otevřeném dopise, pod nějž organizace sbírají podpisy, kritizují, že se jedná o druhou největší částku ze… celý článek »

Dramatickou výchovou k modernímu učitelství. Studenti mapují inovace v Plzni

15. 1. 2018, Praha – Studenti z iniciativy Otevřeno natáčejí videa o novinkách v přípravě učitelů a šíří je na další fakulty po celém Česku. V druhém příběhu unikátního projektu Mapování představují nevšední přístup předmětu v Plzni, který je nezbytný nejen pro vytváření osobnosti novodobého učitele, ale také správné vedení třídy. Inovativní kurz Osobnostní a… celý článek »

Budoucí učitelé natáčí videa o inovacích ve výuce

12. října, Praha – Vytváří videa o novinkách v přípravě učitelů a posílají je dál po celém Česku. Studentská iniciativa Otevřeno představila svůj nejnovější projekt s názvem Mapování inovací ve vzdělávání pedagogů. Jeho cílem je podpora příkladů pozitivní praxe a jejich šíření na další pedagogické fakulty v zemi. Příprava učitelů si podle studentů žádá změnu.… celý článek »

Studenti se připojují ke kampani Konec levných učitelů Budoucí učitelé dobře cítí potřebnost změny ve financování školství

3. května 2016, Praha, Brno, Olomouc – Iniciativa Otevřeno, která sdružuje studenty pedagogických oborů napříč republikou, podporuje kampaň školských odborů #koneclevnýchučitelů. Otevřeno velmi vítá každou iniciativu, která se bude zabývat platy učitelů, protože se jedná o jeden ze zásadních aspektů, které absolvent pedagogických fakult zvažuje při nástupu do učitelského povolání. Zvláště pak ve větších městech,… celý článek »

Představili jsme Otevřeno fakultě

1. prosince 2015 jsme prezentovali vznik iniciativy Otevřeno akademickému senátu, vedení fakulty a především vedoucím všech pracovišť, kterým jsme nabídli spolupráci. Tu očekáváme především při zakládání studentských oborových rád, na které se chystáme v příštím semestru. Náš projekt sklidil na zasedání kladný ohlas a už teď se těšíme na jeho rozjíždění na celé fakultě.