články autora

Markéta Popelářová

Volali jsme po změně, systém nás vyslyšel a spouští reformu přípravy budoucích učitelů

29. 9. 2021 – Markéta Popelářová

Na ministerstvu školství se dnes sešli děkani fakult připravujících učitele a společně s ministrem před zraky novinářů podepsali memorandum o reformě přípravy učitelů. Jejím cílem je proměnit přípravu učitelů a učitelek v Česku tak, abychom každý rok připravovali dostatek nových učitelů a učitelek připravených pomáhat všem … celý článek »

Inspirující učitelé Česka: skrze konkrétní tváře světu ukazujeme, že na učitelích opravdu záleží

26. 8. 2021 – Markéta Popelářová

Školáci a školačky se budou navracet do školních lavic, mnoho z nich do nich letos zasedne poprvé. Ve svých třídách se potkají s osobnostmi, které pro ně budou hrát zásadní roli – stanou se jejich učiteli, kteří je povedou na cestě za vzděláním … celý článek »

Pozvánka na letní konferenci k inovacím v přípravě budoucích učitelů

28. 6. 2021 – Markéta Popelářová

Každé léto se koná celá řada inspirativních setkáních pro vyučující napříč obory, jen málo se jich však zaměřuje na vysokoškolskou pedagogiku. Pojďte to s námi změnit! Potkejte se s námi naživo 27. srpna 2021 v Plzni a pojďte si poslechnout a diskutovat o úspěšné a inovativní praxi … celý článek »

Co jsme dokázali ve školním roce 2020–2021?

23. 6. 2021 – Markéta Popelářová

Tak jako i děti ve škole se na konci roku ohlížejí za uplynulými dvanácti měsíci, to stejné jsme udělali i my v Otevřenu. Rok to byl v mnoha ohledech mimořádný a odehrávající se převážně v offline světě, i tak jsme se však chopili mnoha příležitostí, jak proměňovat … celý článek »

Během praxí by student měl získat pohled
na život školy. Neměl by si chodit hodinu jen “odučit”

10. 11. 2020 – Markéta Popelářová

Jak vypadají pedagogické praxe během studia na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity? Toto téma jsme otevřely během našeho rozhovoru s Janou Kratochvílovou, vedoucí Katedry pedagogiky brněnské univerzity.  K tomu, aby do našich škol přicházeli kompetentní učitelé, nestačí teoretické vzdělání z pedagogické fakulty. Tato … celý článek »

A ty fakt učíš? Aneb jaké to je poprvé nastoupit za katedru. A rovnou v roušce

29. 9. 2020 – Markéta Popelářová

Jsem zvědavá, jak budeme vzpomínat na tuhle dobu. Na dobu, kdy vás školník při příchodu do školy vrátí zpátky ke dveřím, protože jste si zapomněli dezinfikovat ruce. Na dobu, kdy po chodbě chodí deváťáci s mikinou přes pusu, protože si roušku zapomněli ve … celý článek »

Učíte online? Inspirujte se našimi informačními aktovkami

17. 9. 2020 – Markéta Popelářová

Tipů na užitečné zdroje, aplikace a jiné pomocníky do online výuky není nikdy dost. Pojďme se společně podívat na to, jaké nástroje se během posledního půl roku dálkové výuky osvědčili našim deseti členům. Každá z informačních aktovek se věnuje konkrétnímu předmětu (angličtině, … celý článek »

Hovory z kabinetu: Karin Marques

24. 5. 2020 – Markéta Popelářová

Karin Marques se v září minulého roku chopila funkce ředitelky pražské středně velké základní školy. Poměrně paradoxně však svou budoucnost ve školství nikdy neviděla, k celému školnímu prostředí měla odpor. „To ale dost souviselo s tehdejším režimem,“ vysvětluje Karin svůj dřívější postoj. Jak … celý článek »

Hovory z kabinetu: Alexis Katakalidis

20. 4. 2020 – Markéta Popelářová

„Děti by měly vědět, co se učí, proč se to učí, v jaké fázi učení teď jsou a co by měly dělat, aby se posunuly ke konečnému cíli,“ tak zní jedna z prvních myšlenek únorové epizody podcastové série Hovory z kabinetu, jejíž hostem se stal Alexis … celý článek »

Hovory z kabinetu: Monika Olšáková

30. 3. 2020 – Markéta Popelářová

Monika Olšáková je učitelkou na malé škole v Janovicích nedaleko Beskyd, finalistkou minulého ročníku Global Teacher Prize, lektorkou pedagogů, ale hlavně osobností, jejímž žákem nebo žákyní byste si určitě přáli být. Vyučuje biologii a chemii, ale sama v rozhovoru pro podcastovou sérii Hovory … celý článek »