články autora

Pavel Bobek

Motivováni jsme i tím, co vidíme dělat ostatní. Motivace žáků, díl třetí – normy

20. 4. 2021 – Pavel Bobek

Pokud jsme je neviděli na vlastní oči, tak jsme o nich alespoň slyšeli: Třídy, kde jsou všichni žáci motivovaní pracovat na maximum. Třídy, kde se děti předhánějí v tom, kdo odevzdá lepší úkol. Třídy, kde si všichni spolužáci vzájemně pomáhají i tehdy, kdy … celý článek »

Motivace není jen o výnosech, ale také o investicích. Motivace žáků, díl druhý – rutiny

2. 3. 2021 – Pavel Bobek

Jak má třída vypadat v momentě, kdy do ní vstoupíte? Jak se budou žáci hlásit o slovo? Jak ukončíte samostatnou nebo skupinovou práci? Když tohle všechno vaše třída bude vědět a vaše nároky budou zřejmé, aniž byste museli říct jediné slovo, dosáhnete snového … celý článek »

Úspěchem k motivaci, nikoli motivací k úspěchu. Motivace žáků, díl první – zajistit úspěch

25. 1. 2021 – Pavel Bobek

Je to jedno z těch zaklínadel, o nichž se hodně mluví i píše: motivace. Popisovat ji a pozorovat její výkyvy nám obvykle nedělá problém. Odhalit ale zákonitosti toho, co, kdy a jak podporuje motivaci v třicetihlavé třídě, se zdá být zapeklitým úkolem, a distanční výuka nám situaci … celý článek »

Pololetní speciál: Slovní hodnocení?
Tři příklady textů, z nichž nejspíš poskládáte i ty své

17. 1. 2021 – Pavel Bobek

Vysvědčení se neúprosně blíží a dotazy na vzorová slovní hodnocení přibývají na učitelských sítích jako houby po dešti. Rozhodl jsem se jít s kůží na trh a uveřejnit tři texty z loňského léta zde na blogu. Ukázky se objevily v diskusi na Učitelích+ už loni a reakce … celý článek »

Pozornost nad zlato. Věda o učení – jak navigovat žáky v džungli vjemů jménem třída

15. 1. 2021 – Pavel Bobek

Déšť za oknem, nové tenisky v první řadě u dveří nebo včerejší fortnitová pařba. Konkurence, které je učení vystaveno přímo ve svých výsostných chrámech – školních budovách – je všudypřítomná. Připočteme-li k tomu skutečnost, že lidská pozornost je omezena na několik málo jednotek … celý článek »

O (ne)přirozenosti učení. Věda o učení – proč rozlišovat dovednosti biologicky primární a sekundární

6. 1. 2021 – Pavel Bobek

„Pak přijde bum, první třída, kde najednou děti musí sedět v lavicích, učí se po předmětech, jakoby najednou přijdou o všechnu tu přirozenost. Trochu s tím vnitřně bojuji.“ Na facebookové stránce Eduinu se nedávno objevilo toto trefné zamyšlení jedné kolegyně. Ve svém komentáři umě … celý článek »

Učení jako trénink na maraton. Věda o učení – malými kroky k velkému úspěchu

6. 12. 2020 – Pavel Bobek

Kdo chce úspěšně zaběhnout maraton, nezačne trénovat hned okruhem o délce 42,195 kilometrů. Kdo začíná hrát na klavír, nesáhne hned po Beethovenově „Pro Elišku“, ale bude nejprve cvičit stupnice a etudy.  Podobně to je i s učením: pokud má například závěrečná slohová práce za něco … celý článek »

Vědění je síla. Věda o učení – znalosti
vs. kompetence?

20. 11. 2020 – Pavel Bobek

„Balast. Zbytečnosti. K čemu jim to bude? Dneska si stejně všechno vygooglíš. Hlavně, ať se naučí kriticky myslet!“ Z představy, že se kvůli přehnanému důrazu na fakta a znalosti nedostává na skutečné pochopení látky, kritické myšlení a další „kompetence 21. století“, se pomalu stává … celý článek »

Jak obelstít limity naší paměti. Věda o učení
– pracovní a dlouhodobá paměť

8. 11. 2020 – Pavel Bobek

„Vypařilo se jim to z hlavy!“  „Dokončili jsme lekci – tak teď honem napsat test, než to všechno zapomenou.“  Zdi kabinetů by mohly vyprávět – podobných vět a jejich variací slýchají nespočet dnes a denně (pokud teda zrovna neosiřely vzhledem ke globální pandemii). … celý článek »

Zjistit, co se kdo v hodině naučil, a jednou nohou vykročit do té další. Explicitní hodina,
díl třetí – závěr hodiny

29. 10. 2020 – Pavel Bobek

Jdeme do finále: z naší explicitně vyučované hodiny zbývá nějakých pět, deset minut. A další na sebe v následujících dnech nenechá čekat. Proto bude stěžejním úkolem této fáze udělat si obrázek o tom, jak velká část dětí cíl hodiny splnila a kde jsou problémy u té … celý článek »