Blog

Vzdělávací témata, o kterých stojí za to psát.

Martina Kurowski, vedoucí předmětu Poradní kruh (council) do škol: „Učitel by si měl osvojit postoje podporující učení a budování komunity ve třídě…”

16. 3. 2022 – Hana Švábíková

Na našich sociálních sítích postupně představujeme projekty 1. ročníku Otevřené výzvy. A taky jejich tvůrce, se kterými vám budeme přinášet rozhovory. Druhou z nich je Martina Kurowski, vzdělavatelka na pedagogické fakultě v Brně. Jejím předmětem zavedeným v rámci Otevřené výzvy je Poradní kruh (council) do … celý článek »

Otevřeně o výuce na Erasmu: Vzdělávání a učitelství v Norsku (1/2)

2. 3. 2022 – Otevřeno

Jmenuji se Linda Pleskačová, studuji kombinaci anglického jazyka a pedagogiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a jsem členkou Otevřena. Zimní semestr 2021 jsem strávila v Norsku na University of South-Eastern Norway, kam jsem měla možnost odcestovat díky programu Erasmus+. Digitální zkoušky, organizace hodin a celková … celý článek »

Otevřeně o výuce na Erasmu: „Jeden týden odučíte, další o tom poreferujete ve třídě” – předmětové didaktiky ve Francii

– Otevřeno

Jmenuji se Theodora Macková a jsem studentkou 3. ročníku na PedF UK oboru Učitelství pro 1.st ZŠ. Na zimní semestr jsem odjela studovat do Francie na univerzitu CY Cergy Paris Université.  Původně jsem plánovala jet pouze na 4 měsíce, ale tolik se … celý článek »

Adéla Sobotková: Jednou bych chtěla učit, protože…

12. 2. 2022 – Otevřeno

V rámci naší série Inspirující učitelé Česka jsme vyzvali studenty a studentky středních škol, aby nám napsali svůj pohled na učitelství. Tento článek je pokračováním série pěti vítězných úvah, ve kterých se dozvíte, jak učitelství vnímá dnešní mladá generace. Blýská se nám v našem … celý článek »

Antonie Fraňková: Jednou bych chtěla učit, protože…

– Otevřeno

V rámci naší série Inspirující učitelé Česka jsme vyzvali studenty a studentky středních škol, aby nám napsali svůj pohled na učitelství. Tento článek je pokračováním série pěti vítězných úvah, ve kterých se dozvíte, jak učitelství vnímá dnešní mladá generace. Blýská se nám v našem … celý článek »

Michal Konečný: Jednou bych chtěl učit, protože..

8. 2. 2022 – Otevřeno

V rámci naší série Inspirující učitelé Česka jsme vyzvali studenty a studentky středních škol, aby nám napsali svůj pohled na učitelství. Tento článek je počátkem krátké série pěti vítězných úvah, ve kterých se dozvíte, jak učitelství vnímá dnešní mladá generace. Blýská … celý článek »

Miroslav Slowik, autor Didaktické dílny: „Učitelé se v Dílně naučí, že se nemusí bát dělat věci jinak.“

1. 2. 2022 – Hana Švábíková

Na našich sociálních sítích postupně představujeme projekty 1. ročníku Otevřené výzvy. A taky jejich tvůrce, se kterými vám budeme přinášet rozhovory. Prvním z nich je Miroslav Slowik, vysokoškolský učitel na pedagogické fakultě v Liberci. Jeho předmět se jmenuje Didaktická dílna. Budoucí učitelé se v ní … celý článek »

Nebuď ledňáčkem (dvakrát v roce)

3. 1. 2022 – Daniel Pražák

Víte, kdo jsou to ledňáčci? „No samozřejmě,“ řekne učitel přírodopisu, „přece pestře zbarvený ptáci rodu srostloprstých.“ „Chachacha, jistě,“ zasměje se (nejen) tělocvikář. „Co tu tahle otázka dělá?“ zdvihne zmateně obočí vážený čtenář. Nebojte se, nenajdete zde žádný ornitologický výklad. Termín … celý článek »

Vzdělávání prochází přes vztah

14. 11. 2021 – Markéta Popelářová

Petr Sucháček je vyučujícím na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a také autorem podcastu – Nenásilného podcastu. Pro nás, pro učitele, hraje Petr Sucháček důležitou roli, podílí se totiž na brněnské univerzitě na přípravě budoucích učitelů, kteří nastoupí třeba i do našeho kabinetu. … celý článek »

Matematicko-společenské zamyšlení nad mexickým vzdělávacím systémem

10. 7. 2021 – Eva Kubátová

Tenhle text o mexickém vzdělávání se těžko začíná. Píšu ho totiž z naprosto privilegované pozice. A z té je strašně snadné kritizovat. Až příliš snadné. Berte prosím tento článek jako poznámky z pozorování mexické společnosti (a s tím i nedílně spojenou otázku vzdělávání) za posledních devět let, které … celý článek »