Recenzujeme Pedagogický diář
Že papírovým diářům odzvonilo? Pokud jste opravdovým milovníkem papírnictví jako já, papírové diáře vás budou provázet celý život! Za ten digitální bych jej ani za mák nevyměnila. S nástupem za katedru bylo ale najednou potřeba víc než jen malý příruční diář z oblíbeného obchůdku s papírenským zbožím. A tak přibyl sešit na hodnocení a sešit na zápisky ze schůzek a konzultací. Samozřejmě jsem také potřebovala místo na stručné přípravy, poznámky a plánování. Že jsem přece mohla psát všechno rovnou do Školy Online? Kdo má stejně jako já potřebu zapisovat věci ručně a rovnat si tak myšlenky, jistě pochopí, že nemohla. A tak začala moje cesta za hledáním toho nejlepšího pedagogického diáře (tady ještě s malým p).
Už během léta jsem zaznamenala, že na svět přišel zbrusu nový učitelský pomocník v podobě Pedagogického diáře, tak jak jej teď držím v rukou. Času na starosti ale bylo více než na radosti, a tak jsem na něj postupně zapomněla. Začal školní rok a já si vedla hned tři různé sešity včetně diáře, které jsem samozřejmě potřebovala mít neustále po ruce. Asi mi snadno uvěříte, že jsem je věčně někde zapomínala a do rukou už se mi vešla sotva třídnice a ucho košíku s pomůckami. I tak jsem se ručního zapisování nehodlala vzdát.
Když jsem pak dostala možnost Pedagogický diář vyzkoušet, potěšilo mě to. Na první pohled se do něj totiž vešlo všechno, co k práci a studiu potřebuji. První dojem udělal dobrý. Jak se ale osvědčil v terénu?
Co může Pedagogický diář nabídnout?
Celý koncept Pedagogického diáře je založený na základních potřebách každé učitelky a učitele. Kromě klasických listů diáře a místa na poznámky v něm najdete několik typů listů na plánování, samolepky pro lepší organizaci a orientaci v diáři, volné pevné listy na nejrůznější zápisky, místo pro reflexi i meditaci, přehled prázdnin i zajímavé tipy a informace ze světa vzdělávání. Diář obsahuje také sadu antistresových omalovánek. Ač jsem si zpočátku myslela, že jsou pro mě zbytečné, stačila jedna pedagogická rada a už jich mám pár vymalovaných! Co je ale na diáři nejlepší – můžete si do něj cokoliv přidat, a to jak listy vlastní tvorby, tak předpřipravené listy, které najdete v nabídce ke stažení (rozvrhy, docházka, listy na hodnocení…).
A co potěší všechny milovníky papírenských libůstek? Pedagogický diář totiž vznikal pod rukama toho nejvoňavějšího papírenského obchůdku, který u nás najdete. Kdo nezná Papelote, není pravým milovníkem papírnictví!
Diář je tak nejen plný všeho, co opravdu jako učitelka využiji a potřebuji, ale je také krásný, desky se snadno udržují, listy jdou bez problému přidávat a drobnosti se vejdou do pevné obálky, kterou najdete úplně na konci. Aby se samovolně nerozevíral, je opatřen gumou s prostorem pro psací potřeby a mobilní telefon – nebo kalkulačku – nebo karty pro reflexi a skupinovou práci, které si tam nosím já. Pro notorické odhazovače a ztráceče je však volně snímatelná guma poměrně velkou výzvou. Musím zaťukat, že jsem ji zatím nikde nenechala povalovat déle, než by se sama rozhodla přemístit a již nenajít cestu zpátky. Slušivá mašle připevněná ke hřbetu desek by rozhodně nebyla k zahození – doslova by nešla zahodit, a to by mi vyhovovalo o něco více. Přihrádka na tužky by pak klidně mohla být z vnitřní strany předních desek.
Jak se diář používá?
Když jsem diář dostala, vyjmula jsem z něj několik listů s omalovánkami, které neměly z rubu pro mě zajímavé informace. Naopak jsem do diáře přidala rozvrh hodin a list pro hodnocení. Ke každému listu s hodnocením pak ještě list na poznámky, protože hodnocení vedu převážně slovní – zejména teď během distanční výuky. Protože už jsem měla hodnocení rozepsané, připnula jsem listy vlastní. Hned jsem si také diář rozčlenila pomocí barevných lepíků (jsem velká milovnice lepíků!) a zapsala si hesla a důležité kontakty a informace o mojí škole. Protože neučím jen na jedné škole a zároveň studuji, velmi mi vyhovují různé typy plánovacích kalendářů. Využívám roční, měsíční, celoroční přehled i týdenní kalendář.
Příjemným bonusem jsou vzdělávací akce, které jsou v kalendáři rovnou označené a dostanete také jejich velký plakát, který si můžete pověsit třeba do kabinetu nebo do sborovny. Letos sice z velké části pozbyl kvůli Covidu smyslu, ale nápad rozhodně oceňuji.
Diář používám každý den, a to i během distanční výuky. Plánuji v něm, píšu si seznamy a vedu si stručné přípravy a zápisy z hodin. Zároveň snadno dohledám informace, pokud se mě rodiče nebo vedení zeptá, jak probíhala ta či ona hodina. I přesto, že je trochu objemnější, je poměrně lehký. A v neposlední řadě! Je omyvatelný. Tedy alespoň jeho desky. Až si je večer polijete studenou ranní kávou, můžete tak zůstat ledově klidní. Stačí je otřít vlhkým ubrouskem.
Je Pedagogická diář vycházející hvězda roku 2020?
Na diáři oceňuji nejen jeho praktickou stránku, ale také ekologický a charitativní přesah (cena produktu zahrnuje příspěvek pro organizaci Člověk v tísni). Jedná se sice o dražší výrobek, jeho cena je však jistě opodstatnitelná, a navíc nejde o sezonní záležitost. Příští školní rok si zakoupím jen novou náplň a můžu se pustit do práce. Navíc mě jeho používání těší! Zkrátka si potrpím na design, funkčnost a drobné radůstky, jako jsou roztomilé lepíky a zajímavé citáty a stránky věnované reflexi a osobnímu růstu.
Pokud bych mohla na diáři kouzelnou hůlkou něco změnit, byla by to pouze odnímatelná guma, kterou v mých rukou dříve či později čeká osud siroty (držte jí (mně) palce). Zajímavá by byla také možnost moci si předem namíchat obsah diáře. Tedy by si kupující online vybral, jaké listy v diáři chce a potřebuje, a které naopak využívat nechce a mohou počkat na někoho jiného.
A komu bych Pedagogický diář doporučila? Každému, kdo si rád vede ruční poznámky a má rád vše po ruce. Učitelkám a učitelům, lektorkám a lektorům. Každému, kdo stejně jako já, miluje návštěvy papírnictví a nákup nejrůznějších roztomilostí a radostí – přesně tuhle kategorii totiž Pedagogická diář splňuje všemi deseti. Tak komu ho pořídíte k Vánocům?
Jaké jsou mé nejvýraznější plusy a mínusy?
Mínusy:
- odnímatelná guma, kterou můžete ztratit
- bez gumy se diář mírně rozevírá
- obsahuje rozličné typy stránek, které ale nemusí každý plně využít
- rozvrh hodin a listy pro hodnocení nejsou v základu
Plusy:
- design desek, pevné listy náplně – spolupráce s Papelote se rozhodně vyplatila
- možnost vkládat vlastní náplň, doplňovat/vyměňovat listy
- vše mám v jednom balení, nemusím nosit tři různé sešity
- ekologický a charitativní přesah projektu
- český produkt
- lepíky!!! (Říkal někdo, že nemá rád lepíky?)
#spolupráce