Sexuální výchova: tipy pro učitele

Sexuální výchova je součástí kurikulárních dokumentů. Všichni tedy víme, že jsou to témata, která se ve škole otevírat mají, přestože si dítě někdy přináší již základ z rodiny. Jenže jak?

Má průměrný učitel dostatek informací, aby byl schopný citlivě komunikovat o intimních tématech, která se vynořují od literatury po tělesnou výchovu? Co všechno je tématem sexuální výchovy a jak se prolíná s výchovou rodinnou nebo třeba bezpečným chováním na síti?

Pokud sami tápete, možná se vám bude hodit některý ze studijních zdrojů, které jsme pro vás shromáždili. Původní seznam zdrojů byl zveřejněn 6. 7. 2020 ve skupině Učitelé+, kde jej diskutující ještě doplnili o několik dalších zdrojů.

Seznam jsme poté protřídili a přidali další zajímavé materiály, například knihy, filmy a seriály, které nám mohou pomoci nahlédnout do světa dětí a mladistvých, a nyní vám jej nabízíme k užívání.

Nejedná se o vyčerpávající materiál a informace, které zde najdete, se mohou různit. Je jen na vás, co si vyberete, a jak s tím naložíte. Pokud máte nějaké další tipy, nebojte se nám napsat a seznam s námi rozšířit!

Iniciátorkou seznamu je začínající učitelka, která se snaží rozšířit obzory sobě i svému okolí.

Legislativa a RVP

Rozhovory

Obecně o sexuální výchově

Speciální vzdělávání

Webináře

Sexuální násilí, sexuální predátoři, domácí násilí

Menstruace, těhotenství a (ženská a mužská) těla

Sexuální výchova a víra

Sexualita a sexuální orientace/identita

Rizika

Kultura