Středoškoláci a budoucí učitelé: Chceme investice prostředků do vzdělávání, ne mimo něj

PRAHA 9. dubna – Organizátoři petice: „Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním“ požadují, aby 400 milionů odejmutých z rozpočtu ministerstva školství vláda investovala do vzdělávání. To je podle nich již dlouhodobě podfinancované a zasluhuje daleko větší podporu než doposud. Dnešní reakce předsedy vlády Andreje Babiše však nereflektuje popsané výhrady. Premiér pouze zopakoval, že se jedná o prostředky nevyužité ministerstvem školství v minulých letech. Studenti ale tento pohled rozporovali už v nedělním otevřeném dopise. Čekají tak na relevantní odpověď a znovu apelují na svůj původní záměr – nechat tyto peníze ve školství. Petice založená spolky Otevřeno a Česká středoškolská unie, zastupující středoškoláky a studenty učitelských oborů má od neděle 8. dubna bezmála 3000 podpisů a připojilo se k ní několik organizací ve vzdělávání.

„Zdůrazňujeme svůj apel na to, aby vláda tyto prostředky investovala do vzdělávání. Možnost jejich využití v rámci resortu dokladuje také tisková zpráva, kterou v neděli zveřejnilo ministerstvo financí. Pro inspiraci navrhujeme například: zvýšení platu učitelů, investici do přípravy budoucích učitelů na pedagogických fakultách, nebo ještě konkrétněji zkvalitnění hodnocení maturitních slohových prací, které se momentálně valí na maturanty,“ vysvětluje místopředseda iniciativy Otevřeno Daniel Pražák.

Organizace v otevřeném dopise předsedovi a členům vlády požadují: zrušení usnesení, které rezortu školství odebírá 400 milionů z nespotřebovaných výdajů, investici dotčených financí do vzdělávání a jejich další navyšování do resortu MŠMT. Otevřený dopis v neděli večer obdrželi Andrej Babiš a členové vlády na e-mail. Podporu veřejnosti se žáci a studenti snaží získat sběrem podpisů na petičním portále. Všechny informace obsahuje také facebooková událost.

Včerejší vyjádření a otevřený dopis vládě zde.