Vyjádření Otevřena a ČSU ke článku magazínu Týden

Praha, 11. dubna – Výrazně se ohrazujeme proti článku vydanému dnes 11. dubna ráno na stránkách magazínu Týden.cz s názvem „Dívka organizuje protesty proti Babišovi, studium jí platí Bakala”. Jak samotný titulek, tak obsah článku naznačují, že za výzvou „Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním” je patrný vliv Zdeňka Bakaly a jeho konfliktu s Andrejem Babišem. Hlavním argumentem, který v tomto směru článek přináší, je fakt, že předsedkyně České středoškolské unie, Lenka Štěpánová, získala stipendium v programu Scholarship od Bakala Foundation. V této spojitosti považujeme za nutné upozornit na několik věcí.

  1. Finanční podpora od Bakala Foundation je určená výhradně pro osobní potřeby spojené s náklady na studium v Londýně, ke kterému Lenka nastoupí v září tohoto roku. V čele výzvy vystupuje jako předsedkyně České středoškolské unie, tedy jménem spolku, který sdružuje stovky středoškoláků a dlouhodobě je zastupuje ve vztahu ke vzdělávací politice. Spolek jako takový nemá s nadací pana Bakaly žádné vazby.
  2. Výzva nevychází pouze ze strany České středoškolské unie, jedná se o přímou spolupráci s iniciativou Otevřeno. Po zveřejnění výzvy se připojilo i několik dalších organizací aktivních ve vzdělávání. Jasná je i podpora veřejnosti, na přidružené petici je již přes 3000 podpisů.
  3. Akce není „protestem proti Babišovi”, ale proti konkrétnímu kroku přesunutí prostředků určených pro MŠMT do jiné, se školstvím příliš nesouvisející oblasti. To jsme jasně formulovali v otevřeném dopise. Resort školství je dlouhodobě a dramaticky podfinancovaný a je nutné do něj prostředky naopak přidávat.
  4. Petici považujeme za prostředek, kterým jako členové demokratické společnosti dáváme najevo svůj názor a poskytujeme politikům zpětnou vazbu. Je tedy hlasem, kterým chceme k diskuzi a potažmo změně situace přispět.

Andrej Babiš již na naši výzvu reagoval v pondělí, bohužel se nijak nevyjádřil k apelu na investici uvedených prostředků zpět do vzdělávání. Odkaz na tiskovou zprávu Ministerstva financí České republiky dokládá, že investice v rámci resortu školství je možná. V pondělí jsme ho tedy vyzvali k reakci, na kterou stále čekáme.